Miminko chce pořád kojit

25.10.2023

Ptáte se, jestli je v pořádku, když se novorozenec chce pořád kojit? A nemusí to být jen novorozenec, ale i starší miminko.

Miminko strávilo dlouhou dobu u vás v břiše, kde dostávalo nonstop vše, co právě potřebovalo a po porodu očekává, že to bude pokračovat stejně, nechápe, proč najednou nemůže mít to co chce, to co potřebuje. 

Kojení pro miminko není jen o jídle, ale také o kontaktu s milovanou osobou.

Ale za sebe určitě doporučuji nekoukat moc na hodiny a na tabulky a dopřát miminku to, co aktuálně chce a potřebuje, ať už je to neomezované kojení (a může to být klidně každou půl hodinu a kojení může trvat klidně hodinu v kuse) nebo třeba dostatek kontaktu, chování a mazlení.

Vše o tom jak kojení funguje, jsem sepsala do přehledného eBooku, pokud ho ještě nemáte, tak si ho určitě stáhněte zde. :-)

Jste už unavená z neustálého kojení? Sotva miminko odložíte hned pláče a dožaduje se znovu prsa? Nemůžete si dojít ani na toaletu, napít se nebo si nachystat jídlo, aniž by Vaše děťátko chvilku neplakalo a nechtělo znovu do náruče nebo nakojit?

Může se jednat třeba o růstový spurt, který obvykle během pár dní přejde. Miminko za krátkou dobu rychle vyroste a najednou má větší hlad, tělu chvíli trvá, než na zvýšenou poptávku mléka zareaguje, proto je důležité miminko neomezovat, častější stimulací prsa dojede k signálu, že je potřeba tvořit mléka více, obvykle to trvá 2-3 dny než se opět laktace ustálí a miminko i vy budete spokojeni. Není určitě potřeba dávat dokrm nebo řešit přechod na umělé mléko, je to běžný jev, který Vás pravděpodobně potká několikrát během prvního půl roku života miminka. Obvykle kolem 3. a 6. týdne a pak kolem 3. a 6. měsíce (ale můžete se to samozřejmě lišit u každého miminka).

A pokud to spurt není? Tak pokud jste ještě v šestinedělí, tak zalezte do postele a užívejte si tu blízkost s miminkem, odpočinek a nic nedělání si zasloužíte. A pokud už je miminko větší? Tak můžete do té postele zalézt také, nicméně větší mimča už to ležení moc nebaví, ale s péčí a blízkostí vám může pomoci i šátek nebo nosítko.

miminko 2 dny po narození
miminko 2 dny po narození

Možná máte miminko teprve pár dnů, možná už pár týdnů nebo měsíců, ale stále Vás někdo straší a dává vám zaručené rady co musíte a co nesmíte? Já doporučuji moc to neposlouchat a neřídit se tím, poslechněte raději svůj mateřský instinkt.

Důležité také je dostatečně pít a jíst

Nachystejte si velkou sklenici nebo lahev vody a mějte ji neustále u sebe. Co se jídla týká, jezte na co máte chuť, není potřeba se nijak omezovat a pro jistotu vynechávat nějaké potraviny. Jako kojící žena máte velký výdej energie, potřebujete proto pestrou a výživnou stravu (i když vím, jak je to těžké, se správně stravovat s malými dětmi). Chápu, že často není na jídlo prostě čas, sama jsem zažila dny, kdy večeře byla prvním jídlem během dne nebo dny, kdy jsem celý den něco uzobávala a vlastně jsem vůbec neměla žádné jídlo, jen jsem doplňovala energii čokoládou a sušenkami ... Ze mě si příklad ale určitě neberte. Výborné na zasycení a dodání energie jsou vývary, tak si naplňte mrazák a buďte připravena lépe než já. :-) 

Bojíte se, že máte málo mléka nebo slabé mléko? 

Možná Vám to někdo řekl nebo jste si o tom přečetla na internetu.. Je to hodně rozšířený mýtus a usnadním vám odpověď, je to blbost :-) Mléko se tvoří přímo na míru děťátku, přesně takové, jaké v danou chvíli potřebuje a přesně tolik, kolik ho miminko potřebuje. Zkrátka a dobře, když budeme kojit podle toho, kdy miminko potřebuje a nebudeme u toho moc koukat na hodinky a dobu u prsa miminku stopovat, tak bude vše v pořádku. Nezapomínejte také, že mateřské mléko je pro děťátko i pití, vy také často chodíte pít, ne jen jednou za x hodin... :-)

Takže nebojte se, no stress, všechno je tak jak má být ♥ Jste skvělá máma ♥ Děláte pro své miminko maximum ♥